تاخیر و ناهماهنگی در اجرای سیاست‌های جدید رفع تعهد ارزی/ سامانه جامع تجارت همچنان امکان واردات در مقابل صادرات را ندارد

تاخیر و ناهماهنگی در اجرای سیاست‌های جدید رفع تعهد ارزی/ سامانه جامع تجارت همچنان امکان واردات در مقابل صادرات را ندارد

مشاور عالی کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به تاخیر و ناهماهنگی در اجرای سیاست‌های دولت گفت: سامانه جامع تجارت همچنان امکان استفاده از ارز صادرات برای واردات را فعال نکرده است.

به گزارش انجمن وارد کنندگان مواد شیمیایی استان تهران به نقل از اکسپورتنا؛ مهدی طباطبایی درباره تاخیر و ناهماهنگی‌ها در اجرای سیاست‌ها و ابلاغیه‌های دولت در حوزه رفع تعهد ارزی، اظهار داشت: یکی از بندهای مهم ابلاغیه معاونت اقتصادی رئیس جمهور، اشاره مستقیم بر تسهیل امور تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات به ویژه واردات در مقابل صادرات دارد.

به گفته وی، بخش خصوصی بارها به این موضوع اشاره کرده است که واردات در مقابل صادرات، می‌تواند روند تجارت خارجی کشور را تسهیل و موانع خارجی ما را تا حدودی روان‌سازی کند؛ اما همچنان در سامانه جامع تجارت دچار مشکل هستیم و ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس جمهور برای رفع تعهد ارزی اجرا نشده است.

مشاور عالی کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه تجار و صادرکنندگان همچنان با مشکلات قبلی دست و پنجه نرم می کنند، عنوان کرد: اشکال اصلی اینجا است که اتخاذ سیاست واحد برای صادرات، تاثیر زیادی در حوزه کالاهای غیرنفتی گذاشته شده است.

وی ادامه داد: به دلیل ارایه خوراک ارزان در حوزه پتروشیمی و فولاد، نرخ ارز نیمایی متاثر از این گروههای کالایی رقم می‌خورد؛ به شکلی  که میدان عرضه و نرخ ارز در دست این گروه صادرکنندگان است؛ در حالی که بهای تمام شده محصولات غیرنفتی بر مبنای نرخ آزاد ارز است، از طرفی افزایش هزینه‌های صادراتی مثل کرایه حمل و هزینه های فرامرزی به شکلی است که رقابت سختی را برای صادرکنندگان  حوزه غیرنفتی با رقبای خارجی رقم زده است؛ بنابراین تسریع در اجرای بخشنامه ذکر شده میتواند کمک قابل توجهی به صادرکنندگان محصولات غیرنفتی کند.WhatsApp chat