تاثیر مثبت تصویب FATF در کاهش نرخ ارز/ قیمت دلار باید در بازار تعیین شود

تاثیر مثبت تصویب FATF در کاهش نرخ ارز/ قیمت دلار باید در بازار تعیین شود

به گزارش انجمن واردکنندگان مواد شیمیایی استان تهران به نقل از اکسپورتنا؛ سیدکمال سیدعلی تصریح کرد: بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دلار از حدود ۳۲ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان هم رسید اما مجددا با برخی تصمیم‌ها از جمله موافقت با واردات بدون انتقال ارز، این نرخ به حدود ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان رسید و جلوی روند کاهشی آن را گرفت.

وی ادامه داد: بانک مرکزی برای مدیریت بازار و همچنین تامین کالاهای اساسی و دارو به درآمد ارزی کافی نیاز دارد و این در حالی است که واردکننده به صادرکننده ارجاع داده شده است و در واقع این صادرکننده است که نرخ تعیین می‌کند که البته در نگاه کلان اقدام خوبی است.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی افزود: صادرکننده طبیعتا تمایل دارد تا ارز خود را به بالاترین نرخ بفروشد و از سوی دیگر هم واردکننده به قیمت کالا می‌افزاید. بنابراین منتظر می‌ماند تا زمانی که قیمت پایین آمد به سرعت ارزها را عرضه کند و اگر بالا برود نیز تا اخرین لحظه نگه می‌دارد.

سیدعلی با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید از سیاست‌های دیگری بهره ببرد و با توان بیشتر حرکت کند، تاکید کرد: باید وصول مطالبات خود در خارج از کشور را تسریع کند و موافقت قوای سه گانه را برای تصویب FATF نیز بگیرد چرا که این امر تاثیر بسزایی در کاهشی بودن روند نرخ ارز دارد.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: هدف نهایی بانک مرکزی باید این باشد که نرخ ارز را بازار تعیین و بانک از محل درآمدهای نفتی کالاهای اساسی و دارو و تجارت و سرمایه گذاری را ایمن کند و در صورت نیاز در بازار مداخله داشته باشد.WhatsApp chat